Ścieżka w koronach drzew przez 364 dni w roku [film+foto]

Czesi po swojej stronie Karkonoszy zbudowali atrakcje (dosłownie) dla każdego! Jedni określają to jako spacer w chmurach na wysokości 45 metrów z masą atrakcji. Zobacz nasz film w szerokim kącie i porady praktyczne, bo możesz dotrzeć pod wejście na dwa sposoby.

Spacer w koronach drzew – Jańskie Łaźnie

Niemowlaki w trasie

Wpis zaczynamy nietypowym akapitem, bo podróże w roli bezdzietnej pary odeszły już do lamusa.

Wyjazd z dość jeszcze kapryśnymi i nieprzewidywalnymi 3- miesięcznymi niemowlakami stał się dla nas dużym wyzwaniem. W takim przypadku równie ważne jak odpowiednia logistyka, okazało się psychiczne nastawienie.

Kiedyś do auta czy samolotu pakowaliśmy tylko siebie. Dziś prócz bliźniaczego wózka, także torby z wszelkimi gadżetami i powiększony bagaż.

Dlatego założenie było proste – stawiamy na komfort, nasz i dzieci. By nie latać z wywieszonymi językami zdecydowaliśmy się na pobyt weekendowy z noclegiem w Jańskich Łaźniach. Jaki apartament wybraliśmy i co szczerze Ci polecamy? Zerknij na porady praktyczne, na końcu wpisu.

Gdy podróżujesz z dziećmi Twoje potrzeby schodzą na dalszy plan. Zwykle podnosi się standard wypoczynku, bo maluchy to wymagający towarzysze podróży. Niestety, czasy kiedy nocowaliśmy na lotniskach to już pieśń przeszłości…

Czym jest ta atrakcja?

Czesi znaleźli doskonały sposób na to, jak przyciągać uwagę turystów przez cały rok. W sezonie zimowym Jańskie Łaźnie to popularny kurort dla miłośników białego puchu. Magnesem dla polskich narciarzy jest fakt, że miasteczko leży zaledwie 35 min jazdy samochodem od naszej granicy.

Co więc robić kiedy stoki wyłysieją, a deski turystów wylądują w pokrowcu? Niech głodny wrażeń osobnik wybierze się na spacer w koronach drzew.

Ekolodzy na taką ingerencję w przyrodę mogą się zżymać. Trasa o długości 1511 metrów (łącznie z trasą podziemną) i wiodąca przez las wymagała od Czechów sporej pracy. Nie obyło się bez wejścia z ciężkim sprzętem do lasu. Dziś wszyscy grzecznie kupują bilet, wchodzą i cieszą oko chłonąc tutejszy klimat.

Tytułem dygresji, nie twierdzę, że takie stalowo-drewniane konstrukcje są czymś złym, jeśli nie jest ich zbyt dużo. Tyle tylko, że popularność takich obiektów rośnie, a cały trend powoli nabiera niepokojącego rozmachu. Polacy pozazdrościli czeskim kolegom pomysłu i stopniowo atrakcje tego typu już są, lub pojawiają się, po naszej stronie (m.in. Krynica Zdrój, Borowa k/Wałbrzycha).

Miejmy nadzieje, że posiadanie ścieżki w koronach drzew nie stanie się chorą ambicją wójta czy burmistrza w każdej polskiej gminie. Wystarczy wspomnieć, jakiego rozpędu nabierały lata temu inwestycję z aquaparkami. Dziś większość z nich przynosi straty finansowe.

Kiedy się tam wybrać?

Czeska ścieżka w koronach drzew została otwarta w lipcu 2017 r. Atrakcja dostępna jest przez 364 dni w roku! Nie musisz się zatem martwić o sztywny kalendarz wejść i ograniczoną dostępność biletów. Ścieżka w koronach drzew przeżywa szczególne oblężenie w słoneczne, ciepłe i suche weekendy. Żadna nowość… Doświadczyliśmy tego w połowie października trafiając na złotą, czeską jesień. W tygodniu oraz zimą jest tam wybitnie pusto. Zdarza się, że z uwagi na nieprzewidziane sytuację, ścieżka może być zamknięta.

Monitoruj ich profil na facebooku. Informują z wyprzedzeniem o potencjalnych problemach.

Zakładam, że większość z Was wybierze sobie to miejsce, jako cel weekendowego wyjazdu. Czego możesz się spodziewać jadąc tam autem? Oto mała próbka z parkingu centralnego (P1), kiedy jest pięknie i słonecznie. Dwa kolejne parkingu znajdują się bezpośrednio przy kasach (P2). Dlatego, w tym miejscu, krótko i zwięźle pokazuje dwa sposoby (trasy) na dojdzie do punktu kasowego.

Jak dojechać?

Trasa do wejścia – sposób #1

Pewnie odpuścilibyśmy sobie ten wątek, gdyby nie to, że pchaliśmy wózek. Jedna z tras na którą wejdziecie z parkingu P1, zafundowała nam lekki trekking. Wprawdzie krótki odcinek prowadzi asfaltową trasą, szybko jednak wchodzi się na leśną ścieżkę. Mimo wylanego ekstra potu, spacer okazał się dość przyjemny.

Dla rodziców z maluchami mała przygoda trafia się kilkukrotnie na trasie 20-minutowego spaceru. Odcinek o długości nieco powyżej 1 km w kilku miejscach poprzecinany jest małymi strumykami. I weź teraz gimnastykuj się z wózkiem…

Trasa do wejścia – sposób #2

Masz możliwość dojazdu bezpośrednio na parking sąsiadującego z punktem kasowym. Dziw bierze, że przegapiłem tę trasę dojazdu, ale podążając z hotelu jechałem wprost z centrum miasteczka. Centralny parking jest wtedy w zasięgu wzroku przy ostrym wirażu, w sąsiedztwie szkoły narciarskiej i hotelu U Kabinky.

Aby dotrzeć pod kasy należy wjechać w główną drogę nr 297 (ul. Karkonoska). Jeśli pojedziesz trasą główną z miasta znaki poprowadzą Cię do celu.

Odwiedź Czeskie Skalne Miasto – mroczny i tajemniczy klimat na weekend [film+foto]

Jak wygląda spacer w koronach drzew – zobacz zdjęcia

Film w szerokim kadrze

Złapaliśmy w kadrze ostatnie podrygi złotej, czeskiej jesieni. Przy okazji przekonaliśmy się, jak bardzo w takim momentach przydaje się w naszym aucie panoramiczna szyba.

Co zobaczysz w filmie? Zabieramy Cię do naszego auta, na ścieżkę, pokazujemy mrówczy tłok na górze i perspektywę od środka. Przekonasz się, że dla niektórych osób ścieżka nie jest barierą, której nie są w stanie stawić czoła.

Ścieżka w koronach drzew – informacje praktyczne [cennik, ciekawostki, uwagi, nocleg]

 • Parking pod ścieżką w koronach drzew (P2)

Jak dojechać z trasy głównej pod wejście główne?

 • Parking centralny (P1, najbardziej pojemny). Koszt: 100 koron (opłata całodniowa).
  • konieczność spaceru przez las (ok. 20 min, 1,1 km).
 • Wstęp na ścieżkę w koronach drzew z psami jest zabroniony. Spotkaliśmy właścicieli czworonogów czekających w kolejce. Niestety, zostali odprawieni z kwitkiem. Alternatywą dla właściciela chcącego „przechować” pupila na czas spaceru jest umieszczenie go w zamykanych i wentylowanych kojcach.
 • W sezonie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) obiekt otwarty jest od g. 9:30 do 19:00
 • Na ścieżkę najpóźniej wejdziesz na godzinę przed zamknięciem.
 • Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Osoby poruszający się na wózku inwalidzkim dotrą na szczyt wieży widokowej (zobacz nasz film).
 • Dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny. Pobierz tylko bilet wejściowy w kasie.

 • Bilety wstępu na ścieżkę: osoby dorosłe – 220 koron czeskich, ulgowe (3-14 lat) – 180 koron, bilety rodzinne ( 2 osoby dorosłe, 1-2 dzieci do 14 lat) – 560 koron, zjazd ze zjeżdżalni (od lat 6)- 50 koron.
 • Średni czas oczekiwania na wejście w szczytowych godzinach w weekendy – 45 min – 1 godzina.
 • Główne atrakcje na trasie ścieżki to: ekspozycja podziemna, zjeżdżalnia, sześć przystanków dydaktycznych,
 • Na terenie obiektu znajduje się restauracja czy sklep z pamiątkami.
 • Dużo ciekawych informacji (w języku polskim) odnajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej kompleksu.

Gdzie nocować w komfortowych warunkach?

 • Jańskie Łaźnie to miasteczko liczące zaledwie 880 mieszkańców, zaś sama baza noclegowa kusi liczbą gwiazdek od 1 do 4. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z odpowiednim wyprzedzeniem ceny nie muszą drenować kieszeni. Nasz wybór padł na Jansky Potok II. Nowy obiekt, komfortowy, z własnym parkingiem i windą wewnątrz (dla wygody). W pokojach aneks kuchenny pozwala na dużą swobodę działania. Pensjonat nie posiada recepcji. Cała obsługa przeprowadzona jest w obiekcie Jansky Potok I, po przeciwnej stronie drogi.

Kliknij w banner poniżej i zgarnij 50 zł rabatu na nocleg przez booking.com

Jańskie Łaźnie – gdzie smacznie zjeść?

Tym razem postawiliśmy na rekomendacje TripAdvisor, które wskazały nam jedyną otwartą o tej porze knajpę – Restaurace Karmela. W sezonie zimowym poją się tu i jedzą zmęczeni narciarze, którzy wylewają się z pobliskiej stacji narciarskiej. Poza sezonem wszyscy Ci, którzy odwiedzają pobliską ścieżkę w koronach drzew.

Musisz być gotowy na tłok i poszukiwanie wolnego stolika. Ale chyba warto.

Tyle lat, jak jeździmy do Czech NIGDY nie dostałem tak pysznego i dużego smażonego sera, jak właśnie w tym miejscu. Byłem głodny. Wpadłem po uszy.

Poza tym niezręcznie mi było, ale tego wieczoru nie solidaryzowałem się z karmiącymi matkami. Wypiłem kufel dobrego piwa.

Czy warto gnać tu specjalnie na spacer w chmurach?

Potraktuj ścieżkę w koronach drzew jako jedną z wielu atrakcji dostępnych w okolicy, ale nie jako cel sam w sobie. Przy całej miłości dla Karkonoszy, choć uwielbiamy obcować z naturą, to widoki rozpościerające się z wieży nie powalają na kolana. Trudno tam spędzić dłużej niż 2 godziny. Cenne jest to, że obiekt jest przyjazny rodzinom z dziećmi, poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Może zainteresujesz się także: Czeska Szwajcaria nie tylko na jeden dzień

Reklamy

5 uwag do wpisu “Ścieżka w koronach drzew przez 364 dni w roku [film+foto]

 1. Fajna atrakcja, ale wydaje mi się, że podobna ścieżka tylko w Tatrach na Słowacji, wygląda ciekawiej 😉 Choć tutaj te jesienne kolory też dodają uroku 🙂 Niemniej, nie odwiedziłam jeszcze żadnego z tych miejsc! Tak sobie tylko oceniam na podstawie zdjęć krążących w sieci 😉

  Polubienie

  1. Hej! Jak zauważyłaś, przesadnej euforii na blogu nie ma. Sciezka jest ciekawa, ale tylko jak jeden z punktów do odwiedzin. Myślę, że w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich Tatr czy Alp taka ścieżka robiłaby większe wrażenie 😀 /Pozdrawiam, Łukasz

   Polubienie

 2. Mimo, że sama nie jestem zwolennikiem takich atrakcji, to wpis chętnie przeczytałam. Jak zwykle, wpis jest na wysokim poziomie merytorycznym. Pozdrawiam Was serdecznie!

  Polubienie

  1. No hej :)) Dziękujemy za miłe słowa. Dobrze, że w końcu wpis powstał. Mamy takie niedobory czasu, że blog spada na ostatnie miejsce… Co do atrakcji. Posłużyła nam za pretekst do ruszenia się z domu. Ale w moim odczuciu nie powala na kolana. Ja muszę wrócić do Twoich wpisów z narciarskich tras. Pobiegałbym :)) Pozdrawiamy i ściskamy!!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.