Perła Dolnego Śląska – to miejsce polubisz Bard(z)o! [wideo+foto]

Bardo wtulone jest między pagórki tworzące wzniesienia Gór Bardzkich. To miasteczko o trzech obliczach. Jest malownicze, uduchowione i kusi ofertą turystyki aktywnej. Nosi też w sobie mroczną tajemnicę… Jak dobrze zwiedzić Bardo? Czy spływy pontonowe i kajakowe to jedyna atrakcja?

Turystów przyciąga tu głównie jedna rozrywka – spływy kajakowe i pontonowe dostępne od kwietnia do listopada. Nas 3-godzinne machanie wiosłami szlakiem wodnym Nysy Kłodzkiej specjalnie nie zmęczyło. Ale to niedosyt sprawił, że pojawiliśmy się tutaj o dwóch porach roku – latem, w czerwcu, i w pierwszych dniach jesieni – we wrześniu.

Do tej pory wspólnie nie pływaliśmy kajakiem. Zachodziłem więc w głowę, czego mogę spodziewać się po Joannie. Czy będzie aktywnie współpracować, czy cwaniacko markować wiosłowanie? Pytałem sam siebie w duchu nie bez kozery, bo nurt rzeki Nysy Kłodzkiej nie jest specjalnie porywający. A na dodatek w czerwcowy weekend słońce prażyło niemiłosiernie.

Okazało się, że idzie nam to sprawnie i obu sprawia to ogromną frajdę. Nawet 28-stopniowy upał niespecjalnie nam przeszkadzał. Zabrakło jedynie solidnych nakryć głowy.

Po dwóch wizytach polubiliśmy to miejsce Bard(z)o!

Dolny Śląsk pełen jest tajemniczych miejsc. Szczególnie przyciągają w te rejony możliwości dla turystyki aktywnej. To region pełen magii i historii. O tym można by pisać elaboraty… Trochę żałujemy, że wpisów z naszego regionu na naszym blogu jest tak mało.

Zdradzimy Ci, że w przyszłości na pewno się to zmieni, bo będzie więcej podróży autem. Są jednak twórcy internetowi, których materiały o tajemnicach Dolnego Śląska oglądamy z wypiekami na twarzy.

I których warto wspierać. O nich nieco później.

Dolny Sląsk – przewodnik po 40. atrakcjach

Pobierzesz go klikając w banner poniżej (plik .pdf, rozmiar: 36 MB, może otwierać się dość opornie).

Bardo – położenie i atrakcje

3-tysięczne miasteczko wciśnięte jest między wzniesieniami Gór Bardzkich. Wielu określa Bardo mianem perły Dolnego Śląska. Nie ma w tym cienia przesady, bo to, co oferuje okolica, zadowoli prawie każdego.

Musiałbyś być wybitnym leniem, żeby oferowane atrakcje turystyczne okolicy zupełnie Cię nie ruszyły i nie zrobiły na Tobie wrażenia.

 • Malownicze trasy rowerowe (100 km) o różnej długości i stopniu trudności.
 • Piesze szlaki (żółty, niebieski i zielony). Zobacz np. mapę trasy Bardo – Laskówka (2 h, 7 km)
 • Punkt widokowy Obryw Bardzki (skalny). Z tarasu balkonowego wysokiego na kilkaset metrów rozpościera się panorama na okolicę. Dojście z parkingu przy rzece zajmuje ok. 30-40 min)
 • Trzy Drogi Krzyżowe skryte pośród świerkowych lasów, na żółtym szlaku pielgrzymkowym.
 • Turystyka wodna skupiona na szlaku wodnym Nysy Kłodzkiej. 52 km podzielone na 3 odcinki.

Bardo – uduchowione

W szklanej gablocie, w pobliskiej Bazylice Mniejszej, stoi 43-centymentrowa drewniana figurka Maryi z dzieciątkiem. Wszystko wskazuje na to, że pochodząca z początku XI w. jest najstarszą drewnianą rzeźbą religijną w Polsce. Tu odnajdziesz też trzy Drogi Krzyżowe skryte pośród gęstego drzewostanu liściasto- świerkowego.

Wstępując na szlak w kierunku Obrywu Skalnego mija się kolejne stację. Wiele spośród nich, stawianych w połowie XIX wieku, jest lekko spękanych i pokrytych mchem. Stojące w cieniu prowadzą na szczyt Góry Bardzkiej zwanej też Kalwarią towarzysząc piechurom.

Trasa nie ma prawa Cię przesadnie zmęczyć. Bywa, że w trakcie ulewnych deszczy strumień wody przelewa się wzdłuż ścieżek, co zresztą można dostrzec pokonując nierówności. Wygodne obuwie nie zawadzi założyć.

Na szlaku dojdziesz do niewielkiego murowanego domku z końca XIX w. Według różnych źródeł, tutejsza woda (Źródełko Marii) gasi nie tylko pragnienie, ale posiada właściwości lecznicze.

Bardo – aktywnie

Czas na kajaki. Nic nie zapowiadało, że letnie, przedpołudniowe słońce mocno nas spiecze w ciągu najbliższych dwóch godzin. Ze stacji kolejowej po kilkunastu minutach piechotą dochodzimy do rejestracji. Kupujemy bilet i czekamy na swoją kolej.

W międzyczasie przyglądamy się jak Panie z obsługi przygotowują sporego grilla. Kroją ogromne bochenki, świeżego i swojskiego chleba. Ktoś pompuje dmuchany domek dla dzieci. Jest sielsko. Kwadrans później bus zawozi nas wraz czwórką innych osób do wsi Młynów z której ruszyliśmy w powrotną drogę Nysą Kłodzką do bazy, w pobliże kasy biletowych.

W poprzedzające tygodnie deszczu było jak na lekarstwo, co odbiło się na stanie wody. Nie był przesadnie wysoki. Stąd zdarzały się odcinki, w którym kajak ocierał się od dno rzeki. Na takie miejsca możesz natrafić.

Płynęliśmy miarowym tempem wraz ze spokojnym nurtem rzeki. Nie było specjalnie tłoczno, nikt nie wbijał sobie wiosła w oko. Do czasu, gdy „dogoniliśmy” grupę na pontonach. Wtedy ukazał nam się dość ciekawy obrazek.

Jak radzić sobie w trakcie upału? Wstaw stolik i krzesełka do… rzeki.

Z czasem zaczęło robić się tłoczniej. Lokalne odcinki wymagały od nas nieznacznego postawienia oporu silniejszemu nurtowi.

Mijaliśmy kolejne, senne odcinki. Przepływając obok wsi Podtynie pomyślałem sobie, jak to cudownie jest żyć w błogiej ciszy w pobliżu rzeki. Taka jest perspektywa weekendowego turysty.

Takiego marketingowego kwiatka się nie spodziewaliśmy. Ja rozumiem, że reklama dźwignią handlu, ale nawet tu człowiekowi spokoju nie dadzą?

Jednego się nie spodziewaliśmy. Konieczność ominięcia małej zapory Elektrowni Wodnej w Opolnicy wymaga od uczestnika… wyciągnięcia kajaka z wody i przeniesienia go kilkanaście metrów dalej. Już w kajaku pot lał się nam z czoła, a tutaj, dodatkowo, taka „rozrywka”.

Mimo wszystko po dość leniwej trasie ja przebierałem już nogami. Chciałem czym prędzej dotrzeć do jakiegoś lokalu. Za kilka chwil rozpoczynał się mecz. Tego dnia polscy piłkarze podejmowali Szwajcarów. Mecz o wielką stawkę. Nie chciałem tego przegapić. Kibicie w Bardzie po zwycięskiej fecie urządzili w miasteczko widowiskową „bramkę”.

Bardo – jak dojechać?

 

W Bardzie krzyżują się dawne europejskie szlaki handlowe i komunikacyjne. Jeśli zmierzałeś do Pragi, Czech albo do Wiednia, a jechałeś z Wrocławia, Poznania czy północy Polski, na pewno musiałeś przejechać przez to miasteczko. No właśnie – tylko przejechać. Może tym razem się zatrzymasz?

Bez kłopotu dojedziesz tu nie tylko autem, ale również pociągiem. Stacja Bardo Śląskie (nie Przyłęk) znajduje się kilka minut piechotą od historycznego centrum.

 • Pociągiem dojazd z Wrocławia zajmuje ok. 1,5 h, z Poznania 4,4 h, z Krakowa (z 1 przesiadką) ok. 6 h, z Łodzi ok. 5,5 h.
 • Samochodem analogicznie: ponad 1 h, 3 h 45 min, 3 h30 min, 3 h.

Potem Twoje nogi ruszą swobodnie w kierunku miasta. Spacerując, po kilku dosłownie chwilach, dotrzesz na urokliwy Most Kamienny nad Nysą Kłodzką. A nie wykluczone, że uda Ci się pod nim przepłynąć.

Spływ kajakowy lub pontonowy w Bardo – kogo wybrać?

Nysa Kłodzka jest jedna. Firm, które posiadają spore doświadczenie w organizacji spływu jest kilka. Dwie, które wymieniamy, promują się najlepiej oraz posiadają bogatą bazę sprzętową czy możliwości organizacyjne. Od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz. Pamiętaj, że warto zapytać o dostępność sprzętu, bo może okazać się, że w tym dniu organizowany jest duży event lub impreza firmowa.

Rafting Bardo (kliknij w nazwę)

Posiadają 45 pontonów 7-osobowych. Jeśli chcesz zabrać ze sobą pół swojej parafii, bez problemu wyprawią w pontonach na rzekę 315 osób. O bazę kajaków dwuosobowych też nie musisz się martwić. Skorzystaliśmy z ich usług (zobacz poniżej cennik) i przepłynęliśmy 12 kilometrowy odcinek spływu.

Warto, a nawet trzeba, pomyśleć o rejestracji przed przyjazdem i wpłaceniu zadatku w wysokości 50%. Z dokładnymi informacjami zapoznasz się tutaj.

Jak dojść/dojechać na miejsce?

W pobliżu punktu rejestracji znajduje się parking na kilkanaście aut.

Cennik indywidualny dla pontonów i kajaków dwuosobowych – sezon 2017

 • Poniedziałek – Piątek. Bilet normalny 39 zł, bilet ulgowy 30 zł
 • SobotaNiedziela. Bilet normalny 44 zł, bilet ulgowy 39 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 (dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci do 16 r.ż.) – 30 zł za osobę

Szczegółowy cennik jest tutaj.

Ski Raft Bardo (kliknij w nazwę)

Z pobliskiej stacji kolejowej i trasy nr 8 jest tu najbliżej. Dużym plusem tego miejsca jest lokalizacja – blisko historycznego centrum, Mostu Kamiennego i wejścia na szlak prowadzący na Obryw Skalny. Pojemny parking tuż przy kasie pomieści do 80 aut.

Są w stanie obsłużyć do 1000 osób – kuszą już na wstępie. Posiadają 150 pontonów 6-osobowych, 16 kajaków 2-osobowych i  12 kajaków jednoosobowych.

Cennik indywidualny

 • Bilet dla osoby dorosłej – 39 zł, bilet dla dzieci i młodzieży – 30 zł
 • Dziecko do 5 r.ż.  i senior 75+ pływa za 5 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 – 30 zł/os.

Organizator nie wymaga wpłaty zaliczek przed przyjazdem. Rekomenduje jedynie rezerwację. Jeśli macie więcej pytań, odpowiedzi na te kluczowe odnajdziecie w tym miejscu

Poznaj walory Doliny Baryczy – Rowerem po Stawach Milickich i z karpiem na talerzu
Odwiedź stronę internetową gminy Bardo i Punkt Informacji Turystycznej.

Bardo – trasa spływu

Spływ kajakiem lub pontonem obejmuje odcinek 12 km. Jego przepłynięcie zajmuje ok. 3 h. Poniżej przyjrzyj się mapce.

Obryw Skalny – trasa spacerowa na balkon z panoramą

24 sierpnia 1598 r. powstało kilkusetmetrowe osuwisko, największe w Sudetach. Efektem 10-dniowego ulewnego deszczu jest skalna półka, lita skała,  która dziś służy za punkt widokowy. W 2006 roku teren osuwiska  objęto ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy.

Wróciliśmy tu we wrześniu, by dotrzeć do punktu widokowego, który intrygował nas za każdym razem, gdy przez Bardo przejeżdżaliśmy. Czas wejścia (w zależności od kondycji) zajmie Ci od 30 do 45 min. Ale podjęty wysiłek zrekompensują Ci widoki – doskonale oświetlone popołudniowym słońcem Bardo i okolice.

W dole doskonale widać wijącą się zakolami rzekę Nysa Kłodzka.

Może zainteresujesz się będąc na Dolnym Śląsku- Kolorowe Jeziorka i wejście na Wielką Kopę [wideo+zdjęcia]

Demony Wysokiego Kamienia

Tajemnice i legendy krążące wokół różnych miejsc niektórych ekscytują, a w innych wzbudzą niepokój. Jeszcze inni spinają w klamrę różne domysły. Co bardziej sprytni robią na tym biznes. Nie mieliśmy pojęcia, że Bardo prócz tych walorów, które krótko opisaliśmy powyżej, kryje w sobie zagadkową historię.

„W nocy z 16 na 17 lipca 1966 roku na szczycie Wysoki Kamień w Górach Bardzkich czterech nastolatków postanowiło urządzić seans spirytystyczny. Dwóch z nich zniknęło zaraz potem, pozostali natomiast w ciągu kilku następnych dni. Nigdy ich nie odnaleziono”. (Łowcy Przygód)

Historię „odgrzewały” polskie portale internetowe. Jednak na takie „dziennikarstwo” znad biurka ja mam potworną alergię, bo niewiele ma to wspólnego z rzetelnością. I w takich momentach wkraczają Ci, których oglądamy z przyjemnością, czyli Łowcy PrzygódMarcin i Joanna.

Zobaczcie jeden z ich odcinków z Barda.

„Szczyt znany dziś jako Wysoki Kamień – to miejsce owiane złą sławą. Próżno szukać go na mapach i w przewodnikach. Omijają go też z dala szlaki turystyczne. To tam ponoć wieki temu znajdowało się źródło pogańskich mocy, a podczas II wojny światowej oddział szwedzkich najemników z SS miał odprawiać okultystyczne rytuały”.

Oboje kreują kanał podróżniczo-historyczny na YouTube na którym publikują reportaże o profilu sensacyjno-przygodowo-turystycznym. Tworzą go od trzech lat, choć Marcin ma 25-letnie doświadczenie dziennikarsko-reporterskie. Ich kanał to jedno z tych miejsc, które odwiedzam z przyjemnością, darując sobie czas na szklany ekran TV.

Po wnikliwych riserczach, rozmowach z ludźmi kreują pasjonujące materiały, świetne zrealizowane i zmontowane. Warto ich wspierać jeśli jesteście zmęczeni durnymi filmikami w sieci czy blogami/vlogami, których twórcy, jeśli nie wymaga tego konwencja, bardziej od opisywania rzeczywistości, nachalnie promują siebie.

Cieszy nas, że są tacy twórcy, jak Łowcy Przygód, którzy nie idą na łatwiznę.

Poznaj ich twórczość, zobacz co potrafią i wesprzyj ich TUTAJ.

 

Reklamy

10 uwag do wpisu “Perła Dolnego Śląska – to miejsce polubisz Bard(z)o! [wideo+foto]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.