Szwajcaria Saksońska i Most Bastei na godzinę przed zachodem słońca

80 metrowy piaskowy Most Bastei i krajobrazy widoczne z okolicznych punktów widokowych to główne magnesy przyciągające turystów. Mieliśmy tylko kilka godzin na wizytę, ale skusiliśmy się. Połączyliśmy wizytę w tym miejscu z pobytem i noclegiem w Czeskiej Szwajcarii. Nie trafiliśmy tu na morze tajemniczych mgieł. Ale późnym południem było tu niemal pusto. Wtedy warto tu być. Co musisz wiedzieć przed wizytą?

Czechy i niemiecki region Saksonia walczą o uwagę weekendowych turystów kusząc ich namiastką… Szwajcarii. I to przez cały rok, już prawie od 200 lat. To ciekawe, ile dobrego może zrobić dla jakiegoś regionu nie mit czy legenda, ale jedno wydarzenie sprzed lat. Mistrzami marketingu miejsca okazali się szwajcarscy malarze. Urokom piaskowych skał i lasów, klimatu miejsca poddał się najpierw Adrian Zingg. Ściągał on z czasem innych swoich kolegów, którzy w dobie epoki romantyzmu (przełom 18. i 19. wieku) szukali tu natchnienia dla swojego twórczego napięcia. Z biegiem lat, mówiąc wprost – miejscówka stała się trendy. Wraz z Zinggiem, inny szwajcarski malarz Caspar David (twórca słynnego obrazu, który na pewno już gdzieś widzieliście „Wędrowiec nad morzem mgły” z 1818 r.) odkrywał tajemnice Saksonii.

Caspar David Friedrich, Wędrowiec w morzu mgły (1818)
źródło zdjęcia: unikalneobrazy.pl

Na podobieństwo rodzinnej Szwajcarii i tamtejszych Alp region Saksonia – położony w płd.-wsch. Niemczech, nazwano Sächsische Schweiz. Dziś Szwajcaria Saksońska i Most Bastei to niemal taki sam synonim jak Paryż i Wieża Eiffela. Jednak w przeciwieństwie do francuskiej atrakcji, tutaj, między wąwozami i w tle strzelistych piaskowych wież, ludzie doskonale przystosowali się do życia. Udowodnili w przeszłości, jak można ujarzmić naturę, by żyło się lepiej i… bezpieczniej.

taras-widokowy-bastei

Zachęceni przez sam region Saksonia, który mocno promuje swoje atrakcje (na dole wpisu piszemy jak zdobyć bezpłatnie pakiet turysty), zapragnęliśmy zobaczyć to miejsce. Nie szukaliśmy jednak malarskich plenerów. Chcieliśmy zbudować swoją własną definicję spektakularnego widoku. Zafundowaliśmy sobie też średnio-wymagający trekking. Jak wygląda trasa na Bastei? Poznajcie dwa sposoby na dotarcie tam.

bastei-punkt-widokowy-szwajcaria-saksonska

Most Bastei – trasa – jak dotrzeć?

Mamy dla Ciebie dwie wiadomości: jedną dobrą, drugą złą. Od której zacząć? Dobra (a może i zła?) jest taka (to ta wersja „gotowych na szybko” i dla mega-leniwych), że wystarczy podjechać na parking w pobliże hotelu Berghotel Bastei, wysiąść i przejść około 750 metrów (10-15 min), by stanąć na zbudowanym z piaskowca Moście Bastei. I zrobić sobie, powiedźmy, takie zdjęcie.

most-bastei-szwajcaria-saksonska

A przechodząc nieco dalej na punkt widokowy wychodzący na rzekę Łabę, np. takie ujęcie. Spojrzysz w dół i zobaczysz prom zgarniający pasażerów, który dość zwinnie, ale powoli cumuje, raz do lewego, a raz do prawego brzegu rzeki Łaba, w miejscowości Rathen. Na horyzoncie formacje skalne porośnięte gęstym lasem.

bastei-punkt-widokowy-na-rzeke-labe

By potem spojrzeć w prawo na zachodzące słońce (tu w wersji za chmurami)… I spotkasz pewnie kogoś, kto w pogodny dzień będzie samotnie płynął kajakiem z nurtem rzeki.

szwajcaria-saksonska-widok-na-rzeke-laba

Zła (a może jednak dobra?) wiadomość jest taka,  że możesz dotrzeć tu niebieskim szlakiem (start z tego samego parkingu co opisany powyżej) przechodzącym potem w zielony. To okrężna droga. Trasa prezentuje się mniej więcej tak, jak na mapce poniżej. Dotarcie do Mostu zajęło nam, bardzo nieśpiesznym krokiem, ok. 2 godziny. Tego co zobaczysz na trasie nie da się zastąpić jednym selfie na Bastei. Szlaki wijące się wąwozami to właśnie esencja wrażeń jakie zostaną w Tobie i które przywieziesz ze sobą. Tego popołudnia byliśmy chyba jedyni na tym szlaku. Temperatura wyraźnie niższa. Z każdym zakrętem odkrywaliśmy kolejne odcinki.

 

wawozy-szwajcaria-saksonska

Cała trasa przygotowana jest starannie. Kusi w tym miejscu dzikość natury. Nie oprzesz się, żeby dotknąć porośniętej mchem piaskowej skały. I przyjemnie jest zatrzymać się na chwilę.

szlak-niebieski-na-bastei

szwajcaria-saksonska-szlak-na-bastei

Chociaż jest to klimat nie do podrobienia, bardzo przypominał nam ten znany ze Skalnego Miasta w Czechach, czy choćby z niebieskiego szlaku w drodze na przeprawą łodzią rzeką Kamenice w Czeskiej Szwajcarii. Tak, zdecydowanie więcej przyjemności dostarczył nam właśnie ten spacer dookoła. Przeciskaliśmy się wąskimi przesmykami. Po południu wyraźnie niższa temperatura nie męczyła tak, jak aura w środku dnia. Choć dał się odczuć specyficzny mikroklimat.

szwajcaria-saksonska-szlak-niebieski-na-bastei

Jesteśmy na Instagramie: tam zobaczysz to, czego nie ma na blogu i naszym profilu na FB.

Po kilkudziesięciu minutach zeszliśmy w dół na rozwidlenie szlaków. Tym razem kierowaliśmy się w kierunku Rathen. Szlak prowadził nas wzdłuż malowniczego „jeziora” Amselsee. na końcu którego pojawia się możliwość wynajęcia łódki.

rathen-amselsee

Stąd już coraz bliżej było do upragnionego celu. Ale wymagało od nas to jeszcze jednego spore wysiłku – wejścia po schodach. Mniej więcej gdzieś w połowie trasy na około 50-letni mężczyzna widząc moje zmęczenie zapytał: – Wie geht’s? (Jak się masz?) Boże, pomyślałem w duchu, co ja mu odpowiem?! Kurtuazyjnie: – OK? Gdzieś z zakamarków szarych komórek wydobyłem: – Sehr danke, wunderbar ( – Dziękuje bardzo, cudownie!). Kilka lat nauki w podstawówce nie poszło w las.

trasa-na-bastei-od-rathen

Zobacz także: Czeskie Skalne Miasto – mroczny i tajemniczy klimat na weekend [wideo+foto]

Nasz spektakularny widok był coraz bliżej. Po drodze masz jednak niepowtarzalną okazję przyjrzeć się nurtowi rzeki Łaba (Możesz wrócić do zdjęć na początku wpisu). Tym razem już nieśpiesznym krokiem weszliśmy przez otwarte bramki by dostać się do punktów widokowych i ambon skalnych z panoramą na dolinę Wehlgrund. Z pozoru niedostępne skały są łakomym kąskiem dla wspinaczy. Kilku z nich właśnie o tej porze mozolnie, ale konsekwentnie zmierzało na szczyt. Podziwiamy, bo piaskowce to wymagający materiał do wspinaczki.

ambona-skalna-wehlgrund

Stojąc na ambonie skalnej prócz błogiej ciszy do moich uszu dochodziły gromkie oklaski. Nie potrafiłem zlokalizować miejsca skąd dochodzi ten miarowy i jednostajny dźwięk. Czyżby prośba o bis?

wehlgrund

Dopiero po chwili pomiędzy konarami dostrzegłem Teatr Skalny w Rathen. Znajdująca się u podnóża szczytu scena może zgromadzić nawet 2000 osób. Przyjrzyjcie się zdjęciu poniżej. Widzicie scenę schowaną pod koroną drzew?

wehlgrund-dolina-panorama

Pomyśl o tym: Czeska Szwajcaria nie tylko na jeden dzień

Most Bastei – Szwajcaria Saksońska – jak dojechać?

z Czeskiej Szwajcarii

Krótko po tym, jak wyjechaliśmy z miejscowości Hrensko, w Czeskiej Szwajcarii (z relacją zapoznasz się tutaj) podążaliśmy samochodem drogą nr 172 wiodącą równolegle do rzeki Łaba. Trasa miała być prosta, przyjemna i trwać zaledwie 40 min. Jednak remont drogi w miejscowości Bad Schandau (sierpień 2016) wymusił, nie tylko nas, konieczność nadrobienia blisko 40 km naokoło (Bad Schandau – Struppen – Pirna – Lohmen. Trasa tutaj) ale poświęcenia ponad godziny. Ale może to być najprzyjemniejsze 40 km jakie przyjdzie Wam nadrobić. Dlaczego?

Bo wiecie co, trochę niewdzięcznie jest pisać o czymś, czego się nie widziało, prezentować miejsca, do których się nie dotarło. Ale gdyby nie fakt, że do zmroku pozostało niewiele czasu, długi korek nie przytrzymał nas w Bad Schandau, zajechalibyśmy do okazałej twierdzy Königstein. Widać ją doskonale w oddali poruszając się w tych okolicach. Mamy nadzieje, że Ty tam dotrzesz i zdasz nam relację.

z Polski

Można tu dojechać na kilka sposobów.

 • Samochodem. Z Poznania podróż zajmuje ok. 4,5 h (ok. 380 km), z Wrocławia ok. 3 h (270 km), z Krakowa to już nieco ponad 5 h (520 km).
 • Pociągiem. Opcja, którą rozważaliśmy. Jest bezpośrednie połączenie na trasie Drezno – Wrocław (rozkład tutaj lub tym miejscu). Koszt biletu:  79 zł w jedną stronę lub 109 zł w dwie. Zerknij na cennik i promocję Kolei Dolnośląskich, tzw. Promocja DrezdeńskaKolejnym krokiem jest przesiadka na pociąg jadący z Drezna do Rathen. Koszt biletu: 13 EUR, czas przejazdu to 40 min. (rozkład zaplanuj tutaj).
 • BlaBlaCar. Jeśli macie ochotę szukać kompanów na tej trasie, zerknijcie tam, gdzie znajdziecie wolne miejsce w aucie. Wybór na tej trasie jest spory. Koszt: od 30 do 60 zł. Trasa: Wrocław – Drezno. Sprawdzisz w tym miejscu.
 • Autobusem. O dobrej porze (godz. 9 rano) i w atrakcyjnej cenie dojedziecie do Drezna z przewoźnikiem Flixbus. Bezpośrednio z Wrocławia już za 45 zł w 1 stronę.

Most Bastei – Szwajcaria Saksońska – informacje praktyczne

 • Wejście na piaskowy Most Bastei jest bezpłatne
 • Koszt parkingu tuż przy Bastei to 3 euro.
 • Najlepsza pora na zwiedzanie tego miejsca to godziny poranne lub  po godzinie 16-17 w sezonie letnim
 • Dotarcie do Mostu Bastei możliwe jest na dwa sposoby: dojazd do parkingu i 15 minutowy spacer prostą asfaltową drogą lub podążanie szlakiem niebieskim i zielonym (od 1 do 2 godzin)
 • Wejście na balkony-tarasy widokowe na terenie dawnej twierdzy sa płatne – 2 euro dorośli, 1 euro dzieci, 5 euro – dwie osoby dorosłe z dzieckiem poniżej 15 r. ż. Choć my sami już po godzinie 17 trafiliśmy na otwarte bramki.
 • W pobliżu Bastei znajdują się trzy parkingi. Samochód można zaparkować w strefie P+R (Park and Ride) najbardzijej oddalonej od samego mostu (zobaczysz to miejscu tutaj). Stąd bus odjeżdżających w odstępie
 • Bezpośrednio do strefy P+R w Bastei dojedziecie autobusem z miejscowości Pirna. Z rozkładem zapoznasz się tutaj (od 25 marca do 31 października)

Szwajcaria Saksońska – praktyczny przewodnik – mapy – ilustrowany album – jak to zdobyć?

Region Saksonia bardzo zabiega o uwagę turystów. Trochę zazdrościmy, że Dolny Śląsk nie ma tak pięknie wydanych i bogato ilustrowanych bezpłatnych przewodników, informacji i map. Wprawdzie niemieckie materiały nie wyczerpują w pełni tematu, ale kuszą i są sporą zachętą do poszukiwania swojego wyjątkowego miejsca w tym regionie.

Co zrobić, by jest zdobyć? Wystarczy do nich napisać. Wyślą Ci bezpłatny pakiet turysty. Zrobisz w tym miejscu.

Jaki jest więc ten nasz spektakularny widok przywieziony z Bastei na godzinę przed zachodem słońca?

Bastei Szwajcaria Saksońska

Dwie godziny na tutaj to zaledwie preludium do poznania całego regionu. Powrót samochodem wieczorem w kierunku Wrocławia, nie pozostawił przed nami złudzeń, że do Saksonii wrócimy. To chyba jeden z naszych nowych celów podróżniczych na 2017.

A Wy już macie swój, taki osobisty-podróżniczy cel na Nowy Rok?

Reklamy

11 uwag do wpisu “Szwajcaria Saksońska i Most Bastei na godzinę przed zachodem słońca

 1. Witam bardzo proszę o odpisanie na profil na fb irmina majewska chodZi mi dokładnie o opisanie trasy dostania sie ma most czy trzeba sie przeprawiac przez rzekę? Jak trafic ma parking i czy mozna dojechać na parking przy bastei? Jezdze z dzieckiem niepelnosprawnym musze wszystko dokladnie wiedzieć

  Polubienie

 2. Chciałabym przejść okrężną trasą ale zaczynając od mostu aby uniknąć tłumów w tym miejscu…na którym parkingu zostawić samochód i jak w takim wypadku wyglądałaby trasa powrotna na parking?

  Polubienie

 3. Saksońska Szwajcaria jest przepiękna 🙂 Pamiętam, jak pojechałam do Drezna na weekend, a mój host z CS pierwszego wieczoru zapytał: „Co Ty chcesz robić tu przez cały weekend? Jedź do Rathen i tam sobie pohajkuj!” Tak zrobiłam, i nie chciało mi się do Drezna spowrotem wracać 🙂 Piękne zdjęcia!

  Polubione przez 1 osoba

   1. Przełom września i października, ale w sumie nie było jakoś szczególnie jesiennie, ze trzy brązowe liście widziałam, a do tego było ju dosyć chłodno. Ładniejszy seon przychodzi tam chyba jeszcze później 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.