Czeskie Skalne Miasto: mroczny i tajemniczy klimat na weekend [wideo+zdjęcia]

Czechy to nie tylko Praga. Po raz kolejny uwiodły nas finezyjne formacje skalne i bajkowy klimat terenów tuż przy polskiej granicy. Do Skalnego Miasta wróciliśmy po 6 latach, trochę w poszerzonym składzie i z innym nastawieniem. Podążaliśmy zieloną trasą i pływaliśmy łódką po zalanym kamieniołomie. Pamiętajcie, że w Skalnym Mieście wskazane jest zadzieranie… głowy do góry. Wtedy spacer w takim miejscu zapamiętacie na długo. Kiedy najlepiej się tu wybrać?

Skalne Miasto formacja skalna przed kasami Copyright ZalatanaParaPL

Skalne Miasto – szlak: gdzie zacząć wędrówkę?

To pytanie zadajcie sobie na początek. Bo Skalne Miasto to tak naprawdę dwa różne kompleksy skalne, a więc dwie różne trasy. Większość piechurów wybiera się do Adrspach, gdzie przy turkusowym jeziorku rozpoczyna wędrówkę zielonym szlakiem – łatwiejszym i mniej wymagającym. To Adrspaskie Skały. Po drugiej stronie, w miejscowości Teplice nad Metuji, swój początek ma żółty szlak, który przeprowadzi Was przez Teplickie Skały.

Pierwszy kompleks, bardziej tajemniczy i schowany wiedzie przez wąwozy i szczeliny, drugi, choć dłuższy, prowadzi na półki skalne skąd rozpościerają się liczne panoramy na okolicę. Spójrzcie na mapkę.

Ciekawostka: obie miejscowości łączy trasa kolejki torowej. Bilet kosztuje zaledwie 10 koron, a skład blisko 4 km odcinek pokonuje w ok. 10 minut.

Zielona trasa

Kiedy pierwszy raz pojawiliśmy się tu wspólnie był rok 2009. Wiosną odkrywaliśmy czeski kompleks skalny totalnie spontanicznie i bez większego przygotowania. Nie zwracaliśmy uwagi na detale, choć – paradoksalnie – turyści wydawali się wtedy bardziej skupieni (wątek rozwijam dalej). Tym razem, latem, towarzyszył nam mój tato. Dlatego zadbaliśmy, wspólnie z Asią, by trasa biegła w rytmie slow. Zdecydowaliśmy, że podążymy trasą zieloną o długości 3,5 km. Ulotki informacyjne i przewodniki podają, że można ją przemierzyć w ok. 3 godziny. Nam to zajęło prawie… 4,5 godziny (więcej informacji praktycznych na końcu wpisu).  Na szlak wchodzimy po g. 11, a spacer zaczyna się przy malowniczym turkusowym jeziorku. Wróciliśmy tu po kilku godzinach, by wynająć łódkę i w ciągu godziny opływać jeziorko dookoła.

Trasa Zielona Skalne Miasto 2015 Copyright ZalatanaParaPL
Trasa Zielona Skalne Miasto 2015 Joanna Copyright ZalatanaParaPLJa z Tatą, Skalne Miasto 2015Zalany Kamieniołom Skalne Miasto Copyright ZalatanaParaPL

Gotycka brama na start. Zanim jednak ruszycie w „międzyskalną” podróż  po kilkunastu minutach spokojnego spaceru traficie na miejsce przez które przechodzi każdy, a które nam, oczami wyobraźni, „skadrowało się” z bliżej nieokreśloną sceną wyjętą z Władców Pierścieni. Sami przyznacie, że przejście pod bramą może pobudzić wyobraźnię. Postawiona w 1839 r. otwiera sieć skalnych korytarzy.

Rękawica Skalne Miasto 2015 Copyright ZalatanaParaPL

Tajemnicze twarze i postacie. Najbardziej niesamowite w historii tego fantazyjnego miejsca jest to, że Skalne Miasto, jako atrakcja turystyczna, jest powszechnie dostępna dopiero od ponad 200 lat. Pożar, który strawił tutejszą leśną roślinność w 1824 r. odsłonił wszystkie skalne labirynty. I uruchomił też ludzką wyobraźnię. Gdy pokonujemy zakręty, co rusz pojawiają się nowe formy o dość osobliwych kształtach i nazwach: Głowa Cukru, Madonna, Dzban, Starosta i Starościna, Rękawica (na zdjęciu powyżej) i, chyba najsłynniejsza, Kochankowie (na zdjęciu poniżej). To najwyższa forma skalna (ok. 100 metrów wysokości). W trakcie spaceru i postoju na małym tarasie widokowym spostrzegliśmy dwóch wspinaczy siedzących na szczycie tej skały.

Kochankowie Skalne Miasto 2015

Skalne Miasto – spacer dla wyobraźni

Spacerując w rytmie slow, o którym pisaliśmy wcześniej, za każdym rogiem daliśmy się porwać wyobraźni. Zadzieraliśmy głowę do góry. W ten sposób wpadło nam w oko kilka tajemniczych „twarzy”, które nie są opisane w przewodnikach. Jedną z nich widzimy u podstawy Kochanków. No… chyba, że ktoś już odebrał nam tę palmę pierwszeństwa i nowości nie odkryliśmy. Jak byście ją nazwali? Może.. Czeski hrabia?

 Copyright ZalatanaParaPL
Copyright ZalatanaParaPL

Mikroklimat

Niektóre skały sprawiają wrażenie wbitych z impetem w ziemię. Ściany pokryte mchem, wilgocią i porostami tłumaczą, że obcujemy z mikroklimatem. Ten odbiór wzmacnia wyraźnie niższa temperatura między ścianami i orzeźwiający chłód (spacerujemy przy pełnym słońcu, w środku lata). Kilka osób kicha zgodnym chórem.

Bywa, że niektórym drżą nogi, gdy mijając skałę w kształcie kręgli, mają poczucie, że jedna z nich zaraz się na nich przewróci. Wiele razy traficie na niepozorną rzeczkę Metuji, która w jednym miejscu łączy się z Potokiem Rzerzichovym.

Skalne Miasto mchy i porosty

Skalne Miasto jest dziś rajem nie tylko dla turystów, ale i dla wspinaczy. Wielu spotykaliśmy pod drodze (więcej zobaczycie na naszym filmie). Aż żałowaliśmy, że nie jesteśmy na ich miejscu. Widoki z takiej perspektywy trudno z czymś porównać. Ale choć skały wydają się majestatyczne, niezbyt groźne, to w swojej historii pochłonęły wiele ofiar. Poświęcono im kapliczkę, którą odnajdziecie na szlaku.

Wspinacze w Skalnym Mieście Copyright ZalatanaParaPL
Wspinacze Skalne Miasto 2015 Copyright ZalatanaParaPL

Kiedy najlepiej wybrać się do Skalnego Miasta

Odpowiedź będzie krótka: przez cały rok. Zarówno latem, jesienią, jak i zimą to miejsce ma swój urok. I jest otwarte dla turystów. My jednak wolimy odsłonę letnią (względnie wczesno-jesienną). Dlaczego? Zobaczcie nasze wideo. Bujna fauna i flora znakomicie uzupełnia tło i potęguje wrażenia.

Jaka pora dnia jest najlepsza?

W naszym odczuciu dobrze rozpocząć spacer przed południem, kiedy słońce powoli wnosi się ku górze. Idealnie gdy świeci, a nie chowa się za chmurami (wtedy jednak też nie pożałujecie). Po południu jest wystarczająco wysoko fundując nam fantastyczną grę światłocienia. Nie giniemy w mroku. Ma to swoje minusy: wtedy na szlaku jest najwięcej turystów. Aby cyknąć fotę będąc sam na sam z naturą, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Taka jest cena za turystykę XXI wieku. 

Skalne Miasto 2015 Copyright ZalatanaParaPL

Skalne jeziorko

To jeden z punktów kulminacyjnym na trasie zielonej. Oczywiście, od Waszego wyboru będzie zależało, czy zdecydujecie się na poznanie tej, jakby nie było, sezonowej atrakcji (zimą niecka jest pusta, spuszczana jest woda za zapory). Aby dostać się do atrakcji trzeba swoje odstać. Łódki są dwie, chętnych zdecydowanie więcej. Dlatego nam zajęło to ponad godzinę (od stania w kolekcje po zejście z łódki).

Flisak – gondolier przepycha łódeczkę po niewielkim jeziorku karmiąc turystów anegdotami i – miejscami – ciętym czeskim humorem (Costa Concordia kontra emigranci na łodzi płynący do Italii i parę innych „dowcipów”. Jeden usłyszycie w naszym klipie). Rozglądaliśmy się dookoła. Płynęliśmy. Ocena atrakcji: 7/10

Skalne Jeziorko Skalne Miasto 2015

Na marginesie: wiecie czym się różniło zwiedzanie Skalnego Miasta w 2009, a dziś? Odnosimy wrażenie, że niektórzy w takich miejscach dostają małpiego rozumu. Zamiast delektować się otoczeniem potrafią przez całą trasę spoglądać na skały przez ekran aparatu lub smartfona. Tak jak towarzysząca nam podczas spaceru rodzinka z dziećmi. Matka nie robiła nic innego, tylko wymachiwała ręką z lewa do prawa. OK, też pstrykamy foty (po to tam się jedzie), co więcej – robimy wideo. O, jak choćby tu, poniżej macie mały przykład making of.

Nie popadajmy więc w paranoje. Bądźmy bardziej tu i teraz. Wiemy, że wiecie o co chodzi.

IMG_20150801_220205
IMG_20150801_160046
Może zainteresujesz się także: Praga – weekend na cztery pory roku, czyli nasze TOP 8 miejsc i atrakcji przy pierwszej wizycie.

Gdzie zjeść i czego napić w okolicy

Gastronomia tuż przy wyjściu z kompleksu skalnego nie oszałamia. Nie jest to najwyższa półka. Warto o tym pamiętać. Nie ma też specjalnego wyboru. Byliśmy potwornie głodni, dlatego nie bylibyśmy sobą, gdyby naszemu podniebieniu umknął czeski ser i ciemne piwo. Musieliśmy nabrać energii na wiosłowanie. Wybieramy lokal po schodkach, z monotematycznym menu: albo schabowy albo smażony ser z kleksem omacki. Decydujemy się na to drugie.

Razem z ciemnym Bernardem płacimy 88 koron za osobę (ok. 14 zł). W tle rozkoszowaliśmy się widokiem Skalnego Miasta.

IMG_5771_DxO
20150801_153919

Może zainteresuje Cię także: Czeska Szwajcaria nie tylko na jeden dzień

Łódką po turkusowym jeziorku. Tę atrakcję polecamy Wam zdecydowanie. Uznaliśmy ją za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Tym bardziej, że mogliśmy spojrzeć na jeziorko z dwóch perspektyw (a nawet trzech, bo z psiej, jak na fotce poniżej): pływając łódką i spacerując wokół. Fajnie było „zakotwiczyć” na chwilę na jednym z brzegów. Wynajęcie łódeczki na godzinę kosztuje zaledwie 50 koron od osoby (dodatkowo kapok).

Wrażenia… wiecie, jak w tej reklamie. Bezcenne. Sami zobaczcie.

IMG_20150803_200303

IMG_5863_DxO
Zalany kamieniołom Skalne Miasto 2015 Copyright Zalatana Para
IMG_20150801_213747

Film. Na koniec zapraszamy Was na do naszego klipu wideo. Odsłania trochę więcej niż sam wpis. Pokazujemy miejsca, które trudno opisać słowami. Po takiej relacji nie pozostaje Wam nic innego, jak odwiedzić to miejsce. A może ktoś z Was już był? Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych odczuć!

Skalne Miasto – cennik biletów 2018, porady praktyczne, dojazd pociągiem

Skalni Mesto informaci

10 koron to 1,67 zł
100 koron to 16,7 zł
500 koron – 83,50 zł

(31.03.2018 r.)

Bilet wstępu: dorośli – 120 koron, dzieci, Studenci, osoby niepełnosprawne – 70 koron, Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dwójka dzieci w wieku 6-15 lat) – 320 koron, Pies – 10 koron. Na miejscu przyjmowane są wyłącznie czeskie korony. Płatność kartą za wejście na teren kompleksu jest możliwe.

Bilet wstępu w lipcu  i w sierpniu: dorośli -100 koron, dzieci w wieku od 6 lat – 50 koron

Godziny otwarcia: 8-18 (w sezonie  letnim).
Parking: postój dla aut osobowych (bez limitu czasowego) – 80 lub 100 koron, autobus – 300 koron, motocykl – 30 koron.
Przewodnik:
 Na miejscu można skorzystać z usług przewodnika. Jeśli grupa wynosi minimalnie 20 osób z tej atrakcji skorzystacie bezpłatnie.
Wynajęcie łódki (turkusowe jeziorko): 4-osobowa na 1 godzinę to 50 koron za osobę+15 koron za obowiązkowy kapok.
Wycieczka łódką na skalnym jeziorku: 50 koron od osoby (od kwietnia do października), w godzinach 9-17.
Zestaw obiadowy: smażony ser+omacka i frytki – 59 koron, ciemne piwo Bernard – 29 koron, Schabowy z frytkami – 95 koron.
Możesz kupić bilety on-line
. Zrobisz to na tej stronie.

Więcej możesz dowiedzieć się na oficjalnej stronie Skalnego Miasta.

Pociągiem z Wrocławia do Skalnego Miasta (Adršpach)

To świetna wiadomość dla niezmotoryzowanych! Od 28 kwietnia 2018 r. Koleje Dolnośląskie (kliknij tutaj by przejść na ich stronę) uruchamiają weekendowe połączenie do Skalnego Miasta: Wrocław Główny–Adršpach. Pociąg startuje przed 6 rano (zobacz szczegóły poniżej). Cena biletu (w dwie strony) to 48 zł. Dzieci do 6 roku życia podróżują bezpłatnie, zaś do 15 r.ż. otrzymują 50% zniżki.

Rozkład jazdy

Wrocław Główny–Adršpach

 • Wrocław Gł. 5:46
 • Wałbrzych Miasto 7:04
 • Mezimesti 8:07
 • Adrspach 8:45

Czas przejazdu 2:59

Trasa powrotna:

Adršpach-Wrocław Główny

 • Adrspach 18:50
 • Mezimesti 19:18
 • Wałbrzych Miasto 20:28
 • Wrocław Główny 21:32

Czas przejazdu 2:42 min.

Reklamy

10 uwag do wpisu “Czeskie Skalne Miasto: mroczny i tajemniczy klimat na weekend [wideo+zdjęcia]

 1. Rewelacja. Tak zdjęcia jak i film. No i opis Wasz będzie dla mnie pomocny. Obejrzałam kilka razy wszak wybieram się tam podczas Majówki 2019. Wiem, wiem, ciasno będzie ale tylko wtedy będę miałą 9 dni wolnego a chcę też zwiedzić polskie skalne miasteczko w drodze powrotnej i inne atrakcje w Południowo Zachodniej Polsce. Mieszkam na Wschodzie i tamte strony jak i Wybrzeże jest mi doskonale znanne.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Hi, o skalnym miescie uslyszalem od znajomych i mamy w planie pojechac i zobaczyc. Ze zdjec i opisu zapowiada sie interesujaco i jestem tylko ciekaw czy przebije Bledne Skaly i Szczeliniec. Jak starczy czasu , to moze w drodze powrotnej podjedziemy i porownamy. Juz lata tam ne bylem,

  Polubienie

 3. Hejka, czym kręcicie wideo? Chodzi mi głównie o zmiany ostrości, tak bardzo lubiane jak widzę przez operatora 🙂 – efekt fajny, stąd moja ciekawość jak i na jakim sprzęcie uzyskany.
  P.S. Super relacje z wypraw robicie :))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cześć Mikołaj! Tu Łukasz 🙂 Dzięki za miły komentarz i za to, że poświęcasz czas na nasze filmy. Do krótkich nie należą 🙂

   W filmie z Czech używałem lustrzanki Canon 600D+obiektyw 18-55 mm, więc jak widzisz nie jest to sprzęt klasy premium. Wiele zależy od montażu, rytmu, muzyki (chyba najważniejsza dla mnie bo buduje klimat). Pomysł na film też musi być. Najlepiej opowiedzieć jakąś historię, prowadzić widza by odkrywał uroki danego miejsca.

   Tak, lubię przeostrzenia. Bawię się brakiem ostrości. Dodają dynamiki. To umożliwia manualna regulacja ostrości. Ale robienie tego z ręki ma swoje wady – ujęcia mogą być mało płynne. Są pierścienie które likwidują takie mankamenty. Np taki http://bit.ly/2mMZGoo

   Też filmujesz swoje podróże?

   Pozdrówka!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.