Książę Wilhelm jako retro-celebryta, czyli atrakcje Oleśnicy i okolic

Wiecie, jakim hasłem promuje się to miasto? „Oleśnica – miasto wież i róż”. Czas najwyższy, by zachęcić Was do choćby jednodniowego wypadu do miasta, w którym mieszkamy od 3 lat. Pokażemy Wam, co warto zobaczyć i gdzie się zrelaksować. Oto subiektywny przewodnik po Oleśnicy i okolicach. 

Stawy Miejskie Oleśnica 2015

Jedną z nadarzających się okazji, by przyciągnąć Cię tutaj może być festiwal cyrkowo – artystyczny OFCA rokrocznie odbywający się w Oleśnicy. Dużo więcej o programie festiwalu poczytacie tutaj. A to nie wszystko. Będąc w naszym mieście, koniecznie musicie odwiedzić kilka miejsc – Oleśnicki Dom Spotkań z Historią (ODSzH ) oraz Zamek Książąt Oleśnickich. Nie zapominamy o oleśnickich Stawach Miejskich (o nich nieco więcej pod koniec).

Przyjedziesz autem? Pomyślcie o wypadzie do sielskiego Arboretum leśnego, 25 km od Oleśnicy.  To jedna z tych miejscówek pod Wrocławiem, gdzie można relaksować się i piknikować w otoczeniu bujnej przyrody. Leśna trasa dojazdowa pod bramę Arboretum ma swój urok.

Festiwal OFCA mural Stawy Miejskie w Oleśnicy
Stawy Miejskie Oleśnica

Skąd pomysł na Oleśnicę?

Przez wiele lat naszym miejscem był Wrocław: tu kończyliśmy studia, rozpoczynała się nasza zawodowa kariera. Jednak żadne z nas nie przypuszczało, że splot różnych okoliczności rzuci nas do niespełna 40-tysięcznej Oleśnicy. Miasto na pozór senne i mało dynamiczne, z początku nie urzekło nas. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia.  I chyba jeszcze wciąż „docieramy się” z tym miastem.

Z czasem odkryliśmy miejsca warte uwagi, przyglądaliśmy się temu,  co miasto o tak bogatej historii ma do zaoferowania.


Podróżuj lokalnie

Tym wpisem chcemy Ci pokazać, że fajne atrakcję możesz odnaleźć też w najbliższej okolicy. Nie musisz więc gnać gdzieś daleko, mozolnie wypatrywać tanich lotów w wyszukiwarkach. Rozejrzyj się dookoła siebie.

Podróże mogą być małe i duże. Dziś będzie mała, bo do „naszej” Oleśnicy. Pewnie znacie hasło: Dolny Śląsk – Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia. To co, wpadniecie? Przyjrzyjcie się, co proponujemy.

Stawy Miejskie oleśnica sciezka rowerowa
Stawy Miejskie Oleśnica Lato 2015

Atrakcje Oleśnicy w jeden dzień

Od czego zacząć eksplorację Oleśnicy? Nie od spaceru w Rynku, ale od wizyty w miejscu, w którym możesz zagłębić się w oleśnicką rzeczywistość sprzed 50, 100, 200, a nawet 500 lat. I to w jakiej formie! Sporo materiałów audio i wideo oraz imponująca cyfrowa biblioteka. Oleśnica ma korzenie piastowskie, ale i przeszłość niemiecką. Wierzcie nam, że gdy potem ruszycie w miasto odbiór wrażeń jest diametralnie inny.

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią w kamienicy przy ul. Bocianiej 11 musisz włączyć na swoją listę w pierwszej kolejności. Punkt otwarty w maju 2014 r. przyciągnął do tej pory ponad 2700 osób, miłośników historii nawet z tak odległych zakątków jak Argentyna czy Ekwador.

Targani czymś w rodzaju heimweh regularnie odwiedzają to miejsce niemieccy turyści, którzy dorastali w tym mieście. Mozolną pracę wykonuje obecnie ekipa Ośrodka i Fundacji Ważka. Wspólnie tworzą projekt „Pierwsi w Oleśnicy”. W ramach badań terenowych zebrali opowieści najstarszych mieszkańców miasta – świadków historii. Wkrótce z słuchawkami na uszach będziecie mogli zwiedzać miasto szlakiem wspomnień. To będzie coś! Czy coś podobnego jest w innym miastach w Polsce?

Multimedialna historia Oleśnicy

Ośrodek odwiedzam sam. Druga połowa (ta piękniejsza) Zalatanej Pary eksploruje tego dnia Maastricht. Gdy odwiedzałem to miejsce był potworny upał. Rekordowa niedziela. W środku przyjemny chłód. Ale jeszcze większy, gdy zszedłem do piwnicy. Tego dnia nie było tu nikogo, prócz mnie i przewodnika – pracownika Ośrodka. Mając ekspozycję niemal na wyłączność spędziłem w tym miejscu 1,5 godziny (a to i tak krótko). 6 zł za bilet normalny (ulgowy 3 zł) wraz z  audio przewodnikiem i możliwością obcowania z bogactwem historii jest kosztem właściwie symbolicznym.

Bazylika Oleśnica lukimalin Instagram
Olesnicki Dom Spotkan z Historia Olesnica 2015 Copyright ZalatanaParaPL

Na parterze wchodząc do pierwszej sali widzę ogromną makietę średniowiecznej Oleśnicy. Rzuca się w oczy pierścień murów obronnych otaczających miasto. Co ciekawe, z okazałych bram, zachowała do dziś tylko jedna – Brama Wrocławska. Znajdziecie ją w pobliżu dworca autobusowego.  Zamek Książąt Oleśnickich macie niemal na wyciągnięcie ręki, tak samo jak multimedialny stół i 3 ekrany, a na nich określone sekcje tematyczne.

Jeśli przyjrzysz się pierwszemu zdjęciu, w dolnym prawy rogu, to ujrzysz szuflady. Nie zdradzę, co jest w środku. To musisz sprawdzić osobiście!

Co się stanie jeśli wybierzecie interesujący Was temat? Miejsce, ulica lub obiekt zostanie podświetlony, co dodatkowy wzmacnia przekaz i rozbudza wyobraźnię.

Olesnicki Dom Spotkan z Historia Olesnica 2015 Copyright ZalatanaParaPL 4
Olesnicki Dom Spotkan z Historia Olesnica 2015 Copyright ZalatanaParaPL 5

Audioprzewodnik prowadzi Cię przez kolejne miejsca. Czy wiecie, że Oleśnica ma swoje legendy i piosenki? Odsłuchacie ich siedząc na miękkich pufach. Tuż obok ekran z dostępem do zbiorów biblioteki cyfrowej oraz… kinecta! Młodsi spędzą tu chyba zdecydowanie więcej czasu…

Olesnicki Dom Spotkan z Historia Olesnica 2015 Copyright ZalatanaParaPL6
Olesnicki Dom Spotkan z Historia Olesnica 2015 Copyright ZalatanaParaPL 7

II Wojna Światowa kompletnie zmieniła oblicze miasta

Historia międzywojenna i następne lata są okresem, który mnie osobiście najbardziej fascynuje. Słuchając wspomnień mieszkańców przybyłych tuż po wojnie mimowolnie stajesz się świadkiem czegoś niepowtarzalnego. W tym zakątku spędziłem większość czasu. Opowieści pierwszych mieszkańców powojennej Oleśnicy dają unikalne świadectwo prawdzie. Niektóre z nich, choć spisane po wojnie, w detalach kreślą to, co ważne, co nie da się „wymazać” z pamięci.

Mijając kolejne gabloty audio słuchałem osób, które zdecydowały się rozpocząć tu nowy rozdział swojego życia. Życia w mieście, które w 80% zostało zniszczone. Jedna z mieszkanek relacjonując moment, w którym przesuwał się „zbawienny” front wojsk radzieckich wspomina panikę hitlerowców, ale i ulgę Polaków: Uciekajcie, bo nadchodzi dzicz ze Wschodu – krzyknął niemiecki żołnierz. Od Was gorszych być nie może – pomyślała oleśniczanka.

Róże w Oleśnicy – gdzie są i skąd się wzięły?

Gdy wychodziłem z Ośrodka musiałem oto zapytać. Jeśli Wasza wyobraźnia już zaczęła pracować, to musimy Was na wstępie troszkę zmartwić. Róż w mieście jest dziś niewiele, ale wież…. kilka jest. Trudno o oficjalną wersję. Jak powiedział mi Dominik, oleśniczanin i pracownik Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, jedna z nich mówi, że w latach 60-tych komórka zieleni miejskiej wpadła na pomysł, aby przyozdobić miasto różami na przyjazd oficjeli. I tak krzewy pojawiły się w całym mieście. A że róże są wymagające, najwyraźniej ktoś stracił do nich cierpliwość. Z czasem było ich coraz mniej. Chwytliwe hasło jednak zostało. Pomnikowa Ola na oleśnickim Rynku trzyma jedną z nich.

Rzeźba „Dziewczyna z Różą” to atrakcja Oleśnicy. Olę (takie nadano jej imię) wybrali mieszkańcy w głosowaniu. Dziś jest jednym z symbolów promocyjnych miasta. Siedzi na ławce w cieniu Ratusza.

Pomnik Oli z różą Oleśnica
Pomnik Oli z różą Oleśnica

Na zdjęciu poniżej oleśnicka Brama Wrocławska. Jedyna ocalała spośród czterech.

Rynek w Oleśnicy i okolice

Oleśnicki rynek przed wojną błyszczał. Dziś w kilku miejscach kłują w oczy PRL-owskie cuda architektury, jak choćby dom handlowy naprzeciwko Ratusza. Mieści się tu sklep spożywczy „Stokrotka”. Takie architektoniczne „kwiatki” znam choćby z mojego rodzinnego Lubina.

Aktualizacja lipiec 2017: dom handlowy przeszedł lifting i dostał nowe „szaty”

Bardziej intrygujący jest mural, w okolicy ul. Młynarskiej, którego rodowodu nie byłem w stanie ustalić.

Olesnica mural_DxO

Kto jak to, ale lokalsi powinni wiedzieć. Postanowiłem się dowiedzieć:
– Przepraszam, czy to Picasso? – pytam przekornie cztery starsze babcie siedzące pod brzozą, tuż obok, gdy wracam ze spaceru. Mierzą mnie z góry na dół patrząc posępnie.
– Że kto? – odpowiada drobna, siedząca w środku.
– A ja tam nie wiem. Jak się 40 lat temu tu wprowadziłam to było już… no – odburknęła.

Tyle się dowiedziałem. Ktoś z Was wie?

Klimat PRL-u da się też wyczuć w barze Krakus, gdzie szef kuchni serwuje różne tosty. Ten firmowy kosztuje 6,30 zł. Trudno przejść obojętnie obok takiej fasady. Bar jest tuż przy rynku. Stołuje się tam wielu oleśniczan. O tym gdzie warto zjeść, piszemy pod koniec.


krakus DOL

Galeria ujęć z Rynku i wybrane oleśnickie wieże

książę wilhelm oleśnica

Oleśnicki retro-celebryta

Renesansowy Zamek Książąt Oleśnickich to „topowy” zabytek tego miasta. Szkoda, że nie zbudowano czegoś na kształt miejskiej legendy, która przyciągałaby jak magnes turystów. Przepytując znajomych odnieśliśmy wrażenie, że nic szczególnego nie dzieje na Zamku od lat. Odpadające tynki z każdej stronie rażą. Co więksi esteci pewnie złapią się za głowę. A przecież w tym miejscu rezydował niegdyś książę Wilhelm Hohenzollern (zmarły w 1951 r.), ostatni z rodu Książąt Oleśnickich.

W swoich czasach uznano by go za lokalnego celebrytę. W Ośrodku tuż obok jego portretu widnieje opis: Częsta obecność w mieście byłego monarchy – dandysa, skandalisty, miłośnika szybkich samochodów i pięknych kobiet – była nie tylko istotnym elementem historii międzywojennej Oleśnicy, lecz również wdzięcznym tematem plotek.  Wyobrażacie sobie miejską legendę z księciem Wilhemem w tle?

Poniżej widok na Park Książąt Oleśnickich z pobliskiego parku (zimą) i Podzamcze (latem).

Zamek Książąt Oleśnickich zimą Park Książąt Oleśnickich Zalatana Para

Noc na Zamku

W okolicy spaceruje się przyjemnie, mieszkańcy uprawiają sport, blisko jest niewielki park i mniejszy staw. Dziś na Zamku mieści się OHP, internat, od czasu do czasu odbywają się lokalne eventy czy imprezy okolicznościowe, jak np. sylwester. Na dziedzińcu odbywa się OFCA. Spoglądając z zewnątrz odnosi się wrażenie, że zamek mieści niezliczoną ilość komnat. Tymczasem tylko trzy apartamenty zostały udostępnione turystom. Za nocleg w jednym z nich zapłacimy już 150 zł. Nieco tańszy jest pokój w internacie – 50 zł od osoby. Szkoda, że tańsze pokoje dostępne są tylko w okresie wakacyjnym. Zamek mieści się w bliskim sąsiedztwie ODSzH. Aby dotrzeć na dziedziniec musicie przejść przez recepcję. Wstęp jest bezpłatny.

Ciekawostka: jeśli chcielibyście zobaczyć nieco więcej, umówcie się wcześniej z kierownictwem Zamku. Z chęcią oprowadzą Was po jego terenie.

20150809_162454
20150809_160845

Oleśnickie Stawy Miejskie

To miejsce rekreacji. W sezonie letnim warto wskoczyć na rower wodny (bilety kupicie w budynku ATOL w kasach) i ten tradycyjny. Okolice to idealne miejsce na spacery czy jogging. Odrestaurowane tereny przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i wrocławian. Lubicie jazdę na rolkach? Raz w roku odbywają się tu zawody, a wokół stawów biegnie komfortowa trasa. Mała pętelka (asfaltowa, wokół dwóch zbiorników) liczy sobie ponad 1 km, nieco większa – 2,4 km (raczej dla biegaczy i rowerzystów).

Stawy Miejskie oleśnica sciezka rowerowa 2
Stawy Miejskie Oleśnica Lato 2015 2

Spójrzcie na mapkę poniżej.

Ścieżki rowerowe Stawy Miejskie Oleśnica
Łabędzie i młode Oleśnica 2015

Arboretum leśne w Stradomi Wierzchniej

Kiedy byliśmy tam pierwszy raz, 2 lata temu,  zaskoczył nas ogrom przestrzeni (150 ha), cisza i kompletny brak tłumów. Teren położony jest ok. 25 km od Oleśnicy, w kierunku na Warszawę. Pozytywnie wrażenie robi szkółka, w której kupisz różne okazy. Umówmy się – nie każdy pochyla się nad roślinkami. Dlatego dobre jest to miejsce, by w otoczeniu zieleni zwyczajnie wyluzować (sieci komórkowe szwankują, wi-fi brak). I to Wam szczerze polecamy: rozłożyć koc, położyć się, wsadzić źdźbło trawy w usta i zrelaksować się. Szkoda tylko, że cały kompleks otwarty jest do 31 października.


Poniżej mini galeria zdjęć: odsłona letnia i jesienna.

Arboretum Leśnie Stradomia ZalatanaPara Prawa Autorskie
Arboretum Leśnie Stradomia ZalatanaPara Prawa Autorskie

Co możecie spotkać na miejscu? Zobaczcie letnią odsłonę, czyli sierpniową wideo-pocztówkę w ujęciu Zalatanej Pary.

Trasy turystyczne na terenie Arboretum (więcej o nich tutaj) skonstruowane są tak, by prowadziły przez najbardziej atrakcyjne miejsca. Jak dojechać do Arboretum? Bardzo przejrzyście zostało to opisane tutaj.

Informacje praktyczne

Gdzie zjeść w Oleśnicy?

Kulinarna mapa nie jest tak bogata jak we Wrocławiu. Z gastronomią w takich miastach jak Oleśnica mamy kłopot. Trudno knajpom utrzymać dobry poziom. Częściej coś zamykają niż otwierają. Trochę żałujemy, że nie ma miejscówki z dobrym, wegetariańskim jedzeniem. A  że nie jesteśmy bezkrytyczni – nie zadowalamy się byle czym. I nie mam oporów w wyrażaniu własnego zdania. Co więc możemy polecić, a jest sprawdzone przez nas? Wymienimy parę miejsc. Aktualizujemy listę.

Da Mario Oleśnica

Jedyne dobre miejsce w Oleśnicy na prawie idealną włoską pizzę. Przyciąga do tego miejsca robiony na miejscu makaron i pyszne gnocchi (czyt. nioki). Kluseczki są delikatne, smaczne i sycące. Okazjonalnie pojawiające się tiramisu warto spróbować.

[Aktualizacja marzec 2016] Pojawiła się możliwość złożenia zamówienia i jego opłacenia przez ich stronę internetową. Testowaliśmy. Dowóz na czas, niemal z zegarkiem w ręku.

Bar Pierożek Oleśnica

Kuchnia polska, tradycyjna, dania sezonowe, różne zupy i wyciskane soki. Jednak to, co nas przyciąga tam od czasu do czasu, to pierogi: ruskie (1,50 zł/1 szt., ze szpinakiem (świetne) i te z owocami.

[Aktualizacja lipiec 2016]
Pieróg, który powinien być sztandarowym produktem w menu, staje się kulą u nogi. Nie lubimy gdy jawnie rąbie się klienta w balona, udając, że serwuje mu się produkt pełnowartościowy. Pierogi ze szpinakiem faszerowane są sero-twarogiem i prócz kilku źdźbeł szpinaku i nie mają nic wspólnego ze prawdziwymi pierogami z szpinakiem. Jest coraz drożej i coraz gorzej. Pominiemy milczeniem miseczkę z sałatką z pomidorów (2 średnie pokrojone w piramidkę) w cenie 5 zł.

Pierogarnia Stara Chata Oleśnica

Po sąsiedzku z barem Pierożek (kiedyś z tego powodu była niezła draka między właścicielami). Jedyna godna polecenia pozycja w tym miejscu, to pierogi z kaszą jaglaną. Pychota. Niestety, dużym minusem jest smażenie na spracowanym oleju. Ziemniaki w zestawie ze schabowym ociekały tłuszczem (zobacz foto), a jego smak na długo pozostał na podniebieniu.

Bar Mleczny – Oleśnica

Tuż obok Rynku. Bar mleczny, choć już z nie „barowo-mlecznymi” cenami. Prosta, dość smaczna kuchnia Polska, ale porcje przeciętne. Nigdzie jednak w Oleśnicy nie dostaniecie obfitego talerza świeżych surówek za 2,5 zł. W godzinach popołudniowych spore kolejki.

Pizzeria Pasta e Basta – Oleśnica

Położona nieco na uboczu, ale w bliskim sąsiedztwie Dworca Kolejowego (500 m). Nasz faworyt to pizza z łososiem (salmone). W tej pizzerii jest największy wybór wina. Możecie się też skusić na belgijskie piwo. Warto śledzić ich promocje. No i mają miłą obsługę.

Pizzeria Dellsole Oleśnica

Mocny konkurent Da Mario. Właściciele przez wiele lat gnietli ciasto w Kampanii we Włoszech. Starają się przenieść najlepsze tradycje i smaki. Miły wystrój niewielkiego lokalu. Duży plus za przytulny i zacieniony ogródek. Blisko rynku.

Pizzeria Il Padrino

Nie mają swojej strony internetowej. Otwierają się tylko na 3 dni (piątek-niedziela). Mikroskopijny lokal z dwoma, a właściwie jednym stolikiem. A mimo to, pizza godna polecenia. Wyśmienite ciasto!

Jak dojechać do Oleśnicy?

Opcji dojazdów jest kilka, ale każdy komfortowy i szybki, w zależności od Twoich potrzeb i możliwości.

Pociągiem (rekomendujemy)

Bardzo komfortowe i ekonomiczne rozwiązanie. Jaki bilet kupić? Jednorazowy bilet normalny kosztuje 9,80 zł. Jeśli zaplanujesz pobyt max. 8 godzinny, to doskonałym rozwiązaniem będzie bilet aglomeracyjny za 10,90 zł… w obie strony (oszczędzasz 7,70 zł). Zapamiętajcie kod 247 jeśli kupicie bilet w pociągu u konduktora. Czas przejazdu na trasie Wrocław > Oleśnica to ok. 50 min. Tu przy stacji mieści się przystanek miejskich busów. Dokładny rozkład znajdziesz tutaj.

Autobusem (najdłużej)

504 oraz 514. Te dwie linie przewiozą Cię z dworca autobusowego we Wrocławiu (ul. Sucha) do Oleśnicy. Operatorem jest PKS Polbus, a bilet kosztuje 8 zł.
PKS Beskid także przejeżdża przez Oleśnicę. Przystanek we Wrocławiu znajduje się na ul. Dawida, w bliskim sąsiedztwie głównego dworca autobusowego. Koszt biletu: 6 zł. Od niedawna kursują także autobusy nocne.

Samochodem

Po otwarciu drogi ekspresowej S8 czas dotarcia do Oleśnicy skrócił się nawet o 15 min (oczywiście jadąc przepisowo). Można wybrać się „starą” krajową ósemką. Jak wybrać? Pogląd dostępny tutaj. Czas przejazdu to ok. 45 minut.  Miejsc parkingowych w centrum miasta jest niewiele. W większości przypadków postój płatny, a koszt za pierwsze 30 min to 0,50 zł.

Rowerem
Można i tak. Ekologicznie, zdrowo i bardziej klimatycznie. A prowadząca bocznymi drogami trasa prowadzi przez dość urokliwe rejony. Przejeżdżałem nią kilkukrotnie. Jak prowadzi? Z trasą zapoznasz się tutaj.

Zastanawiamy się więc, czy wpadniesz do Oleśnicy. To kiedy się widzimy?

Noworoczny spacer w styczniu 2016 r.
untitled (1 of 1)

Reklamy

9 uwag do wpisu “Książę Wilhelm jako retro-celebryta, czyli atrakcje Oleśnicy i okolic

 1. Zamek zawsze będzie mi się kojarzył z istniejącą w nim przez lata całe Szkołą Instruktorów Zuchowych ZHP. Wiele cudownych dni i tygodni w nim spędziłam a jedna z legend jakie wówczas się powtarzało to taka o wyprawionej głowie słonia zawieszonej w jednej z sal. Podobno jak pod nią o północy przejdzie dziewica to słoń zaryczy 😉
  Dzięki za pomysł na wypad weekendowy – o tym arboretum nie wiedziałam a bliziutko a jesień w takich miejscach jest równie piękna jak i inne pory roku.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cześć 🙂 My aż takich bogatych wspomnień z tym Zamkiem nie mamy, ale legenda o Słoniu… trochę mroczna. Arboretum jesienią jest naprawdę urokliwe – polecamy. Tłumów tam nie ma. Teraz jest świetny moment. PS. Chyba spróbujemy Twojego przepisu na pikantne udka z kurczaka po portugalsku 😉 Portugalię, obok Włoch uwielbiamy.

   Polubienie

 2. Czesc ten mural to wymysl PRL-u. Wykonany przez R.Sokol i R.Gachowski w 1987.
  Mial byc dodatkowa ozdoba do fontany tuz obok ktora przebudowano na nowoczesniejsza kilka lat temu.
  Podobny mural znajdowal sie kiedys na budynku wyjsciowym z rynku dla upamietnienia „bramy namyslowskiej” ktora stala w tym miejscu.
  W poblizu podanego przez Ciebie murals znajduje sie tez pomnik kosmonautow imienia Gagarina przez rodowitych Olesniczan zwany tez „Bycze Jaja” od jego ksztaltu 🙂
  Jest jeszcze kilka innych rzeczy do zobaczenia: lotnisko, stare Rataje, czy pobliskie dworki to tylko kilka z nich…
  Warto poszperac.
  Z powazaniem, Olesniczanin przez pierwsze 25 lat swojego zycia 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cześć Piotr! Super, że napisałeś. Wielkie dzięki. Jak widać, babcia pod brzozą myliła się, co do wieku muralu ;). Wiesz, tematu nigdy nie wyczerpiemy na blogu. To tylko zajawka. Obok tego co napisałeś, rodziny z dzieciakami świetne mogą spędzić czas w pobliżu „byczych jaj”, a dokładnie w Ogrodzie Doświadczeń. Lotnisko… hm, teraz wejdzie pod władanie Politechniki Wrocławskiej. Można i zachaczyć o Boguszyce. Każdy odkryje to, co uważa za ważne. Pozdrówka!

   Polubienie

   1. Niestety nie. Dzisiaj przeczytałem dokładniej wpis. Ładny opis, co do trasy rowerowej to zdarzyło mi się chyba 2 razy zrobić trasę do Wrocławia, ale nie wiedzieć czemu ja zawsze wyjeżdżałem przez Nieciszów (nie przez Smardzów). Dopiero jak patrzę na mapę to zastanawiam się czemu akurat tak naookoło 🙂
    Wizytę planujemy za 3 tygodnie gdyż wpadamy na ślub znajomego. W tym roku jakoś za często i tak byliśmy w Oleśnicy, bo jeszcze nie zdarzyło nam się 3 razy lecieć do rodzinnego miasta w ciągu jednego roku.
    Co ciekawe, odkąd z kraju wylecieliśmy, to wciąż (pomimo wielu odwiedzin), nie udało nam się zobaczyć jak wyglądają zrewitalizowane stawy oleśnickie. Co do Krakusa, ciekawostką na temat tego lokalu jest nie tylko to, że jest to lokal bardzo bardzo stary, ale chyba fakt że chyba jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w lokalu „jako tako gastronomicznym” możemy zakupić sobie pięćdziesiątkę wódki, ale na słabszy alkohol nie ma w ogóle co liczyć. A nie wiem czy przez wiele lat było to miejsce gdzie akurat wódka była najtaniej jeśli chodzi o „kielicha na mieście”. Taki boczny paradoks tego małego umierającego miasta.
    Nie wiem jak to wygląda teraz pod nowymi rządami, bardzo cieszy że jest małe centrum handlowe (10 sklepów na krzyż ale jest), fajnie że jest nowy basen (no może ma z 10 lat ale dla mnie jest nowy) który nie rujnuje kieszeni, są korty, są rewitalizowane obszary, remontowane zabytki, ale niestety.. z pracą nie jest za fajnie a na swój sposób jest to jednak zbyt małe miasto, żeby się większość nie znała.
    Dojazdy do Wrocławia jednak są bolączką dla portfela, a czas dojazdu środkiem publicznym też robi swoje. Żeby zdążyć na pociąg (który nie raz przyjdzie opóźniony), trzeba trochę jednak przejść, pociąg wlecze się niemiłosiernie, a autobusy także nie są 100% dokładne czasowo, bo wystarczy gdzieś minimalny korek i dodatkowe 20 minut kilka dni pod rząd potrafi wyprowadzić człowieka z równowagi.
    Tymczasem bardzo serdecznie pozdrawiamy, zaraz biorę się za obróbkę zdjęć ślubnych, a niestety po tej sesji mam jeszcze kolejny ślub do zrobienia i może wtedy uda mi się siąść i dokończyć w końcu własną stronę. A dopiero wtedy będe myślał, żeby i własne zdjęcia z wyjazdów przejrzeć, posegregować, powyrzucać, może nawet obrobić 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Kwestia muralu już została wyjaśniona :). Co do Oleśnicy. Aż przez takie pesymistyczne okulary nie spoglądamy… Nie pchalibyśmy się do miasta które „umiera” ;). Jak każde – ma swoje atuty i wady. Wrocław ma o wiele więcej problemów. Tutaj żyje się spokojniej. Pozdrawiam i czekamy na Twoją stronę!

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.